Governors' Committee Membership and Terms of Office

  Term of Office End:
   
PARENT GOVERNORS (3)  
Jodie Carter 22/09/2023
Lin Potter 22/09/2023
Miss Louisa Spearing 31/12/2021
   
HEADTEACHER (1)  
Mrs Kathy McCann  ex officio
   
STAFF GOVERNOR (1)  
Miss Ruth Adler
 13/03/2021
   
LA GOVERNOR (1)  
Kevin Roberts  (Vice Chair)
 31/10/2023
   
FOUNDATION GOVERNORS (8)  
Mr Richard Campbell (Chair) 12/03/2023
Mrs Jax Comyn 16/07/2023
Rev Daniel Ingles 23/05/2022
Mrs Suzie Mutch 31/01/2023
Mrs Linda Wilcock 30/11/2018
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
   
ASSOCIATE GOVENOR  
Mrs Gay Lewis  09/12/2023
Mrs Katharine Single-Smith
 31/05/2023
 
Mrs Sadie Watson   13/03/2021
   
CLERK        
Mrs Lisa Cracknell
 
 STICKLAND'S COMMITTEES

 

The Headteacher and current Chairman are ex officio members of all appropriate committees

 

FINANCE & PERSONNEL                            

Richard Campbell

Jax Comyn

Suzie Mutch

Linda Wilcock

Kathy McCann.

 

PERFORMANCE & STANDARDS                

Ruth Adler

Suzie Mutch

Katharine Singleton-Smith

Richard Campbell

Kathy McCann

Kevin Roberts

 

BUILDINGS                                                   

Sadie Watson

Richard Campbell

Daniel Ingles

Kathy McCann

Katharine Singleton-Smith

 

SUBJECT GOVERNORS 

EARLY YEARS FOUNDATION STAGE                                         

Linda Wilcock           

     

GOVERNING BODY DEVELOPMENT                                             

Richard Campbell & Suzie Mutch

 

HEALTH AND SAFETY                                                                   

Sadie Watson

 

LITERACY/WRITING ACROSS THE CURRICULUM                       

Jax Comyn

 

NUMERACY                                                                                    

Richard Campbell

 

PUPIL DISCIPLINE                                                                         

Jax Comyn & Kathy McCann

 

PUPIL PREMIUM                                                                             

Daniel Ingles

 

RE                                                                                                    

Linda Wilcock 

 

SAFE GUARDING                                                                           

Louisa Spearing

 

SCIENCE                                                                                         

Appointed as needed.

 

SEN/INCLUSION                                                                           

Kevin Roberts